26 maja 2020
Publikacje

Spot the Trends 2020

Dzisiaj braliśmy udział w wydarzeniu podsumowującym kilkumiesięczną współpracę Google for Startups z polskimi funduszami nad analizą najciekawszych zjawisk w przestrzeni internetowej. Efektem naszej pracy jest raport Spot the Trends 2020, który zbiera kluczowe wnioski na temat najbardziej popularnych zjawisk.

Czego się dowiedzieliśmy? O transformacji cyfrowej mówi się od dawna, ale tegoroczna pandemia znacznie zwiększyła tempo i zasięg jej rozprzestrzeniania się. Zmiany dotyczą już niemal każdego obszaru życia jednostki, a także w coraz większym stopniu obejmują działania przedsiębiorstw. Rewolucja informacyjna sprawia, że diametralnie zmienia się poziom świadomości jednostek. Szczególnie dotyczy to obszaru wellbeing – zdrowego trybu życia, zdrowia psychicznego i żywienia. Coraz chętniej korzystamy także z digitalowych rozwiązań finansowych w zakresie oszczędności, inwestycji czy ubezpieczeń.

W kontekście społeczności, takiej jak rodzina, przekonujemy się, że utrzymywanie relacji pomimo odległości (np. spowodowanej kwarantanną) jest coraz prostsze i bardziej dostępne, a udział w ślubie może odbyć się za pomocą video-konferencji. Innym aspektem zmiany sytuacji gospodarstw jest coraz większe przenoszenie zakupów do Internetu, a w sytuacji zwiększonego popytu na usługi typu e-grocery rosnące zainteresowanie sklepami wyspecjalizowanymi w danej kategorii. Mówiąc o społeczności nie można nie wspomnieć także o gamerach. Gry nie są już traktowane jako rozrywka, ale jako coraz ważniejszy kanał marketingowy ze względu na swoją skalę.Globalne społeczeństwo regularnie buduje swoją wiedzę i świadomość, czego dowiem są widoczne wzrosty popularności edukacji online i zdalnej, internetowej realizacji studiów. Oprócz tego coraz większa część ludzi zdaje sobie sprawę ze stanu środowiska naturalnego, czego wyrazem jest rosnąca popularność tematu gospodarki o obiegu zamkniętym.

Z kolei w świecie biznesu zauważyć można koniec epoki biur. Praca zdalna, narzędzia do spotkań i kolaboracji online sprawiają, że praca jest możliwa z każdego miejsca na świecie. Raport, który współtworzyliśmy z Google stanowi dużą podpowiedź dla inwestorów, a jednocześnie wyjątkowo interesujący zapis tego, jak dziś wygląda świat wokół nas.

Powrót