27 stycznia 2020
Publikacje

Puls Biznesu: „Polskie fundusze VC nabrały rozpędu”

„215 mln zł — taki był dotychczasowy rekord rocznych inwestycji w start-upy. Na tym tle wynik z 2019 roku jest imponujący” – informuje Puls Biznesu. W tekście znalazł się komentarz ekspercki Dariusza Lewandowskiego, CEO ARIA Private Equity.

Według raportu „Transakcje VC na polskim rynku w 2019 roku”, na którego ustalenia powołuje się Puls Biznesu, łączna pula inwestycji wyniosła prawie 1,3 mld zł. To ośmiokrotny wzrost r/r. Stało się tak dzięki trzem dużym inwestycjom – w Docplannera, Brainly i Booksy, a także dzięki zwiększonej aktywności zagranicznych funduszy na polskim rynku. 

„Właśnie finansowanie z prywatnych zagranicznych źródeł przelane na polski rynek za pośrednictwem 13 transakcji (dodatkowe dwie koinwestycje w raporcie zostały sklasyfikowane jako finansowanie z PFR Ventures) odpowiada za aż 54 proc. wartości ubiegłorocznych rund inwestycyjnych” – zauważa Puls Biznesu.

W artykule znalazł się komentarz eksperta – Dariusza Lewandowskiego, CEO ARIA Private Equity: „Rynek VC w Polsce nadal szybko rośnie, aczkolwiek wciąż bardzo daleko nam do najbardziej rozwiniętych rynków USA czy Izraela. Ciągle przybywa także projektów, lecz głównie w dziedzinach związanych z oprogramowaniem, wsparciem sprzedaży i obsługą klienta. To głównie one znajdują zainteresowanie wśród inwestorów VC. Chciałbym natomiast zwrócić uwagę polskich firm technologicznych, aby od samego początku zakładały działalność globalną. Pułapka średniego wzrostu polega na tym, że rodzimy rynek nie jest wystarczająco duży, by móc na nim osiągać atrakcyjną skalę. Zauważamy w Polsce wzmożenie transakcji z rundami o charakterze koinwestycji z zagranicznymi funduszami — aż trzy czwarte ubiegłorocznych rund miało miejsce w tym właśnie modelu. Potwierdza to duży potencjał polskiego rynku. Oczywiście wciąż czekamy na spektakularne „exity”, które udowodnią, że warto dawać kapitał polskim firmom technologicznym. Trzeba pamiętać, że zbudowanie przedsiębiorstwa to długi proces i tylko cierpliwi i mądrzy inwestorzy mogą liczyć na solidne zyski”.

Pełna treść artykułu znajduje się pod linkiem.

Powrót