Puls Biznesu o „błyszczącej” inwestycji ARIA
O największej i pierwszej zagranicznej inwestycji ARIA można przeczytać w piątkowym wydaniu Pulsu Biznesu. „W marketingu liczy się… widoczność. Technologiczna spółka INURU z Berlina, by spełnić ten warunek, sięgnęła po technologię” – czytamy.
INURU to niemiecka spółka o polskich korzeniach. Jej założyciele Marcin Ratajczak i Patrick Barkowski opatentowali technologię OLED, która pozwala wytwarzać światło tak cienkie, że można je zintegrować z dowolną powierzchnią; opakowaniami, plakatami, ulotkami, książkami, odzieżą oraz urządzeniami elektronicznymi. Technologia reaguje na dotyk bądź dźwięk.
Rozwiązaniami oferowanymi przez INURU zainteresowali się odbiorcy z sektora poligrafii i opakowań: All-4-Labels, Eberl Print, Prillution i Karl Knauer, a także globalne koncerny, takie jak Coca-Cola.
Georgi Blaskov (MD Coca-Cola Bułgaria): „Razem z INURU przygotowaliśmy pierwsze w historii świąteczne butelki Coca-Coli ze świecącym logo na etykiecie, które trafiły po choinkę do pracowników z centralnej i wschodniej Europy. Drugi projekt dotyczył partnerstwa z Disneyem. Tym razem współpracowaliśmy na znacznie większą skalę. Firma INURU jest odważna, elastyczna i szybko adaptuje swoje działania do nowych projektów.”
„Zdaniem Marcina Ratajczaka (CEO i Founder INURU), każda przełomowa technologia musi zapewniać komfort jej użytkowania. Od twórców wymaga to jednak przełamania barier związanych z jednostkowym kosztem produkcji i nakładami inwestycyjnymi. — Pracowaliśmy nad tym osiem lat. Udało się — podkreśla szef INURU, który biznes rozwija ze wspólnikiem Patrickiem Barkowskim”.
Dariusz Lewandowski (CEO ARIA): „Wartość globalnego rynku inteligentnych elektronicznych opakowań sięga 55 mln USD. W 2030 r. będzie to aż 895 mln USD.”
INURU powstawało dzięki finansowemu wsparciu polskich aniołów biznesu, a dzięki 10 mln zł pozyskanym od ARIA spółka ma szansę na dostosowanie rozwiązań do potrzeb kolejnych branż, zwiększenie produkcji i ekspansję na nowe rynki. Firma poszuka klientów m.in. w Europie Środkowo-Wschodniej, w tym w Polsce. W kraju zleca już część produkcji.
„Ciekawostka: założyciele INURU mają polskie korzenie, ich rodzice wyemigrowali do Berlina w latach 80. XX w. Marcin Ratajczak prowadził w Polsce dwa biznesy — produkcję łódek rekreacyjnych i pozyskiwanie fachowców do niemieckich firm. ARIA Private Equity natomiast ma już w portfelu polskie spółki: Software Development Academy, Livespace, Survicate czy Senuto. Menedżerowie funduszu zdecydowali się także na samodzielną komercjalizację odkupionej od rodzimych naukowców technologii budowy domów bez zaprawy murarskiej firmowanej jako SYSTEM 3E, w którą 5 mln zł zainwestował piłkarz Grzegorz Krychowiak. Transakcja z INURU jest elementem strategii rozszerzenia działalności inwestycyjnej na rynki centralnej Europy, Skandynawii, Niemiec i Austrii.”
Pełna treść artykułu dostępna również pod linkiem.