03 lutego 2020
Publikacje

Puls Biznesu: „Inwestorska ARIA wybrzmi w Europie”

„ARIA Private Equity rozpoczęła 2020 r. z nową strategią i nadzieją na międzynarodowy sukces” – donosi poniedziałkowy Puls Biznesu. „Firma wychodzi za granicę, formalnie już jako Aria Private Equity. Liczy, że za 5-7 lat będzie zarządzać kapitałem sięgającym 1 mld zł” – dodaje. W artykule znalazły się wypowiedzi Dariusza Lewandowskiego (CEO), a także Katarzyny Kolmus (vice CEO) i Piotra Budnika (vice CEO).

ARIA wkracza w nową dekadę z nową strategią, w której filarami są: rozszerzenie działalności na całą Europę Centralną, Skandynawię, Niemcy i Austrię, zdobycie zagranicznego kapitału instytucjonalnego, w tym od funduszy funduszy (funds of funds) oraz zachodnioeuropejskich family office, pozyskanie do zespołu profesjonalistów z międzynarodowym doświadczeniem.

Dariusz Lewandowski (CEO): „Rozszerzyliśmy działalność na rynki, w których udział gospodarki cyfrowej wynosi około 7%. Poszukujemy spółek technologicznych z ekspozycją na kategorie deep tech, software as a service oraz szeroko rozumianą transformację cyfrową. Jesteśmy również zainteresowani digitalizacją tradycyjnych sektorów gospodarki, takich jak produkcja przemysłowa, dobra konsumpcyjne czy edukacja”.

Katarzyna Kolmus (vice CEO): „Widzimy ogromny potencjał na rynkach Europy Centralnej, w tym Niemiec i Austrii, a także w Skandynawii. W naszej polityce inwestycyjnej stawiamy na rozwój strategiczny. Wypracowaliśmy zestaw metodyk do analizy przedtransakcyjnej i wsparcia potransakcyjnego. Krzyżujemy kompetencje w ramach spółek portfelowych. Posiadamy gotowy pipeline i na bieżąco identyfikujemy okazje rynkowe. Współpracujemy z ekspertami z różnych dziedzin. Prowadzimy zaawansowane rozmowy między innymi ze spółkami technologicznymi z Niemiec – już niebawem poinformujemy o tych inwestycjach”.

Do nazwy ARIA dołączył człon Private Equity, co świadczy o ambitnych planach zarządzających firmą menedżerów – dziś w ramach swojej działalności ARIA finansuje spółki wzrostowe (na etapie growth) w oparciu o kapitał prywatny, wkrótce będzie również finansować wykupy (tzw. etap buyout) w oparciu o kapitał instytucjonalny.

W efekcie realizacji nowej strategii, w ciągu 5-7 lat, ARIA Private Equity powinna zarządzać kapitałem o wartości 1 mld zł.

Piotr Budnik (vice CEO): „Wiemy jak to jest, gdy startuje się od zera. Wiemy też jak ciężką pracę trzeba wykonać, by znaleźć się tu, gdzie jesteśmy dziś. Rozumiemy także, że miliard pod zarządzaniem za 5 – 7 lat  to bardzo ambitny cel, w szczególności na polskim rynku, dlatego wychodzimy z fundraisingiem do innych krajów. Oczywiście stopniowo, z pokorą i z wizją bardzo ciężkiej pracy każdego dnia”.

Ostatnio, do zespołu ARIA Private Equity dołączyli: z funduszu CEE Equity Partners Grzegorz Żebrowski, z londyńskiego biura EY i Lloyds Banking Group Maciej Kania, z Deloitte Ewa Rudnicka i Magdalena Jończak, która w ARIA Private Equity została członkiem rady nadzorczej.

W portfolio ARIA Private Equity posiada Livespace, Survicate, Software Development Academy, Senuto, i jest w trakcie negocjacji kolejnych dwóch transakcji. Menedżerowie ARIA Private Equity zbudowali także – zupełnie od podstaw – przełomową technologię System 3E, która rewolucjonizuje proces budowy domów.

Pełna treść artykułu znajduje się pod linkiem.

Powrót