29 kwietnia 2021
Publikacje

Puls Biznesu: ARIA w pandemii brzmi świetnie

O inwestowaniu w czasie pandemii, adopcji technologii w kryzysie, trendach rynkowych, wynikach spółek portfelowych – Puls Biznesu poświęca Dariuszowi Lewandowskiemu i ARIA obszerny artykuł, w którym zarządzający funduszem komentuje bieżącą sytuację na rynku finansowym i – szerzej – w gospodarce.

„Pandemia nie zmieniła naszej ogólnej optyki inwestorskiej i postrzegania makrotrendów. Przeciwnie, uwypukliła te z nich, na które postawiliśmy już kilka lat wcześniej i, w które ma się wpisywać nasza strategia” – mówi na łamach Pulsu Biznesu Dariusz Lewandowski.

O które trendy chodzi? O digitalizację, personalizację, sustainability. Gazeta przypomina, że ARIA inwestuje w firmy działające w obszarach B2B w modelu SaaS, cyberbezpieczeństwa, innowacji przemysłowych, sztucznej inteligencji, medtech i edtech. Globalna wartość tych rynków sięga 670 mld USD, czyli ponad 2,5 biliona PLN. I tak, w dobie pandemii, ARIA zainwestowała w Sundose, spółkę oferującą spersonalizowane suplementy w formule D2C oraz w Inuru, producenta ultracienkich ekranów OLED.

Dobra kondycja portfela technologicznego ARIA wynika między innymi z polityki inwestycyjnej funduszu. Kluczem jest właściwe określenie relacji między ryzykiem a oczekiwaną stopą zwrotu. Dariusz Lewandowski mówi w artykule, że spółki portfelowe ARIA w momencie inwestycji posiadały działający produkt, generowały co najmniej kilka mln PLN przychodów i zwiększały sprzedaż. „Przychody najwolniej rozwijającej się spółki należącej do ARIA wzrosły podczas pandemii o 30 proc., najlepszej — o prawie 600 proc.” – zauważa Puls Biznesu. Teraz na celowniku ARIA znajduje się kilka kolejnych spółek. Do transakcji może dojść w ciągu najbliższych 3 miesięcy.

„Szef ARIA jest przekonany, że coraz częściej niezbędne jest ścisłe sprzężenie segmentu technologicznego z tradycyjnym” – pisze Puls Biznesu. Teraz jest na to szansa. „– Wszelkie kryzysy przyspieszają adopcję technologii. Wystarczy spojrzeć na rodzimą branżę e-commerce, która według PwC urosła w trakcie pandemii o 36%. Jeśli przed pandemią ktoś nie potraktował e-commerce na poważnie, a w jej czasie nie dokonał zmiany, jego przyszłość stanęła pod wielkim znakiem zapytania” – podsumowuje Dariusz Lewandowski.

Pełna treść artykułu pod linkiem.

Powrót