22 listopada 2017
Publikacje

Rzeczpospolita: Pozytywne wyniki polskiej gospodarki

„Ostatni kwartał roku zapowiada się równie udanie co miniony, gdy PKB Polski wzrósł o 4,7 proc. rok do roku, najbardziej od ponad pięciu lat” – donosi wtorkowa Rzeczpospolita. W artykule znalazł się komentarz Dariusza Lewandowskiego, prezesa ARIA Fund.

Rzeczpospolita pisze, że bez zarzutu działają wszystkie silniki gospodarki: konsumpcja, inwestycje i eksport. Produkcja budowlano-montażowa zwiększyła się w październiku o 20,3 proc. rok do roku. Produkcja przemysłowa o 12,3 proc. Sprzedaż detaliczna o 7,1 proc.

„Z tymi danymi kontrastują, niektóre miary kondycji przedsiębiorstw. Według danych Euler Hermes w III kwartale niewypłacalność ogłosiło 255 firm, najwięcej od pięciu lat. Systematycznie zwiększają się zatory płatnicze” – zauważa Rzeczpospolita. Eksperci, wśród źródeł takiego stanu rzeczy wymieniają m.in. zmiany w systemie podatkowym, napięcia związane z nadążaniem z realizacją zamówień, wzrost kosztów produkcji czy trudności z pozyskaniem pracowników.

Lepsza koniunktura powoduje również, że konsumenci dokonują selekcji produktów i usług, dysponując jednocześnie wyższym budżetem. „Wzrost popytu oznacza przesunięcie zainteresowania ku produktom droższym, często lepszej jakości czy też lepiej reklamowanym. Te z kolei oferowane są w dużej mierze przez korporacje oraz duże przedsiębiorstwa na szczycie biznesowej hierarchii” – podsumował Dariusz Lewandowski, prezes ARIA Fund.

Pełny tekst artykułu dostępny tutaj: Rzeczpospolita

Powrót