ARIA Insight

ARIA Insight to autorska metoda biznesowa ARIA. Wyznacza ona wartości, cele, kierunki i sposoby funkcjonowania całego zespołu.

„W naszej profesji dobre rzemiosło oznacza bycie na „nie”. Prześwietlamy firmy, sprawdzamy fakty, weryfikujemy dane. W morzu „nie” czasami jednak jesteśmy na „tak”. Wtedy w pełni zanurzamy się w inwestycji”.
ARIA Insight

Zaufanie

Jest fundamentem budowania relacji w życiu i biznesie. To właśnie dzięki zaufaniu możemy realizować wyznaczone cele i sięgać po więcej. Dlatego najważniejszym zadaniem, przed którym stoimy jest zdobywanie zaufania wśród naszych partnerów biznesowych, a zaraz po tym, działanie w taki sposób, by go nigdy nie zawieść.

Wartości

Ostrożność. Choć na naszej biznesowej busoli wskazówka zawsze najpierw zatrzymuje się na polu „zaufanie”, to wielką wagę przywiązujemy także do ostrożności. Prześwietlamy, sprawdzamy, weryfikujemy. Dopiero, kiedy sami upewnimy się, że zrobiliśmy wszystko, by zminimalizować ryzyko, realizujemy inwestycję.

Przejrzystość. Chcemy pokazać, że choć w grę wchodzi duży biznes, my jesteśmy transparentni. Potrafimy mówić nie tylko o szansach, ale również o zagrożeniach. Wyjaśniamy i tłumaczymy. Dzielimy się wszechstronną wiedzą i wieloletnim doświadczeniem. Lubimy, kiedy wszystko jest jasne.

Etyka. Jest podstawą naszych działań. Etyka to dla nas przede wszystkim odpowiedzialność – za słowo, ludzi i ich pieniądze. Jesteśmy rzetelni i wiarygodni. Nie oddajemy spraw losowi – przestrzegamy norm i trzymamy się zasad. Szanujemy nie tylko prawo, ale także odmienny punkt widzenia, a przede wszystkim siebie nawzajem. Dzięki normom i zasadom – także tym moralnym – zapewniamy naszym partnerom biznesowym spokój i bezpieczeństwo.

Cele

 • Ponadprzeciętna stopa zwrotu dla inwestorów
 • Dynamiczny wzrost wartości spółek portfelowych
 • Kreowanie biznesu w dziedzinie nowych technologii

Luka kapitałowa

Wypełniamy lukę kapitałową istniejącą na rynku. Fundusze inwestycyjne, a także inne instytucje finansowe inwestują albo w firmy znajdujące się w fazie zalążkowej albo w duże przedsiębiorstwa o ugruntowanej pozycji na rynku. ARIA wypełnia cały środek inwestując kapitał na poziomie 5-20 mln PLN.

Moment inwestycji

Inwestujemy w sposób ostrożny w najlepszym możliwym momencie – gdy jest popyt na produkt lub usługę, spółka technologiczna generuje zadowalające przychody, a jej wycena znajduje się na stosunkowo niskim poziomie.

Proces inwestycyjny

 • 1

  Znajdujemy firmę o dużym potencjale wzrostu (z intersujących nas branż). Część firm zgłasza się do nas sama, zachęcona sukcesami innych naszych spółek. Z firmami spotykamy się także podczas wydarzeń branżowych, tj. infoShare czy WebSummit.

 • 2

  Spotykamy się z założycielami i weryfikujemy ich plany dotyczące przyszłego rozwoju firmy. Zadajemy dziesiątki pytań aby zrozumieć, czy mamy do czynienia z zespołem ludzi, który pomnoży zainwestowane przez nas pieniądze. Oceniamy potencjał wzrostu, potrzeby inwestycyjne, ryzyko. Jednocześnie budujemy atmosferę wzajemnego zrozumienia i zaufania.

 • 3

  Analizujemy dokumenty firmy (np. sprawozdania finansowe, raporty zarządcze, biznes plan) aby zrozumieć, czy będzie w stanie odnieść sukces. Rozkładamy historię na czynniki pierwsze i szukamy potwierdzenia w liczbach. Zasięgamy opinii zewnętrznych ekspertów z danej branży. Poddajemy krytycznej ocenie biznes plan.

 • 4

  Określamy wartość firmy. Budujemy modele, dzięki którym z danych wyjściowych przechodzimy do wartości przedsięwzięcia.

 • 5

  Rozmawiamy z właścicielami o ich oczekiwaniach. Negocjujemy, aby zapewnić wysoki zwrot z inwestycji przy jak największym bezpieczeństwie, a założycieli zmotywować do jak najlepszego rozwijania firmy.

 • 6

  Komitet Inwestycyjny (KI) podejmuje warunkową decyzję inwestycyjną. Patrzymy na każdą firmę indywidualnie oraz w kontekście całego portfela naszych inwestycji.

 • 7

  Przeprowadzamy badanie due diligence. Badamy aspekty finansowe, prawne podatkowe, komercyjne i technologiczne. Zanim zainwestujemy, musimy znać każdy szczegół działalności firmy.

 • 8

  KI podejmuje ostateczną decyzję. Negocjujemy i podpisujemy term sheet.

 • 9

  Negocjujemy i podpisujemy umowę inwestycyjną.

 • 10

  Rozpoczynamy aktywne wsparcie firmy oraz stały monitoring jej działalności operacyjnej i finansowej, aby zapewnić, że inwestycja rozwija się zgodnie z planem i założeniami.

Tweety

Newsletter